Nyheter

Växjö Energi og Vattenfall ønsker å kjøre CO2 på tog

Vattenfall og Växjö Energi har blitt tildelt omtrent 600 000 SEK i tilskudd fra Energibyrået til fellesprosjektet Karbondioksid på tog – en teknisk systemstudie for velfungerende, bærekraftig og sikker lasting og lossing.

– Lasting og lossing av karbondioksidet på tog er en viktig del av den totale verdikjeden for å sikre at karbondioksidet fra anlegget i Jordbro når sluttlageret, sier Marcus Wahrgren, ansvarlig for Vattenfalls CCX-program.

Både Vattenfall og Växjö Energi har pågående investeringer for å fange og redusere karbondioksid i atmosfæren innen få år.

Fellesprosjektet har som mål å undersøke mulighetene for å transportere karbondioksid fra anlegg til sluttlager via tog, med særlig fokus på effektiv lasting og lossing. En effektiv transportkjede kan føre til reduserte kostnader for fremtidige prosjekter men også raskere etablering av tilsvarende løsninger rundt om i landet, skriver de i en pressemelding.

– Vi ønsker å sikre en velfungerende transport av karbondioksid fra vårt anlegg i Växjö til utskipingshavnen. Prosjektet er en viktig brikke i dette arbeidet, sier Julia Ahlrot, leder for strategi og eksterne relasjoner i Växjö Energi.

Stort potensial

Totalbudsjettet for prosjektet er cirka 1 250 000 SEK, hvorav Energimyndigheten bidrar med vel 600 000 SEK.

Energibyrået begrunner sin avgjørelse med at prosjektet er «viktig for en fremtidig implementering av en fullskala verdikjede for Bio-CCS» (Bioenergy Carbon Capture and Storage). Resultatene kan også spres til andre aktører med lignende forutsetninger og det samlede potensialet er stort.

– Resultatene fra denne studien kan være verdifulle for fremtidige infrastrukturinvesteringer i karbondioksidfangst og også komplementere andre CCS-prosjekter finansiert innenfor Industriklivet, sier Anna Thorsell, leder i Energiverket.

Et fullskalaanlegg i Växjö har potensial til å fange 260 000 tonn biogent karbondioksid per år og Vattenfalls anlegg i Jordbro 150 000 tonn biogent karbondioksid per år. Ved å lagre karbondioksidet kan dette bidra til å oppnå negative utslipp.

Miljøcontainere

Alles Miljø AS

REEN Drive

Reen AS

NITON XL5 Plus

Holger Hartmann AS

Biogass- og slambehandlingsanlegg, CambiTHP B6

Cambi ASA

Emballasjepresser

EnviroPac AS

Avfallsbeholder i plast 1000L med lokk-i-lokk

Alles Miljø AS
Relaterte artikler
Siste nytt fra Stage Avfallsbransjen.no

– Kall en spade en spade

Anja Ronesen, RENAS AS

Hvor ble det av plast i statsbudsjettet?

Jaana Røine, Grønt Punkt Norge

Kanalpresser / Horisontalpresser

EnviroPac AS

Laxo liftdumper

NTM Trailer Tipp

Tilpassede komprimatorløsninger

Stort utvalg tilpasset ditt behov

Alles Miljø AS

Returpunkt Farlig Avfall

Onsite Security Solutions AS

Branndeteksjon

Onsite Security Solutions AS
X

Hold deg oppdatert! Få vår ukentlige nyhetsoppdatering sendt direkte til innboksen din.

Din e-postadresse vil ikke bli brukt til å sende deg noe annet enn våre nyhetsbrev. Les mer på vår personvernside.